Ako nakupovať bezpečne na internete? 

Prinášame Vám niekoľko užitočných rád, ako môžete nakupovať bezpečne na internete z pohodlia Vášho domova. 

 

1. Vždy si overte údaje o prevádzkovateľovi e-shopu. Prevádzkovateľ je povinný v zmysle platnej legislatívy zverejňovať na svojich internetových stránkach (e-shope) údaje o ňom (tak ako musí bežný prevádzkovateľ obchodu zverejniť informácie o prevádzkovateľovi obchodu napr. na vstupných dverách). Pokiaľ obchodník neuvádza poštovú adresu, ale iba P.O.BOX a máte pochybnosti o jeho serióznosti, nenakupujte u tohto prevádzkovateľa e-shopu. Taktiež prevádzkovateľ je povinný zverejniť minimálne dva kontakty (napr. e-mail a telefón), prostredníctvom ktorých je možné s prevádzkovateľom internetového obchodu komunikovať. 

 

2. Všetky informácie o produktoch v e-shope musia byť zrozumiteľné. Obchodný je povinný uvádzať podrobné informácie o tovare (pri textile ide o uvedenie zloženia, pri elektrospotrebičov tzv. energetické štítky, resp. údaje z nich, ...). Máte právo získať čo najviac informácií od obchodníka. Pokiaľ je obchodník seriózny, tak sa i on snaží, aby zákazník čo najviac informácií získal z jeho internetovej stránky o danom produkte a v konečnom dôsledku aby si tento produkt u neho aj zakúpil. 

 

3. Preverte si u prevádzkovateľa e-shopu možnosti, kde sa zabezpečuje záručný a pozáručný servis produktov. Môžete sa tak vyhnúť množstvu nepríjemností v budúcnosti. 

 

4. Získajte čo najviac informácií o možnostiach dopravy a platby. Veľkí prevádzkovatelia e-shopov už v súčasnej dobe podporujú platbu prostredníctvom platobných kariet či presmerovaním platobného príkazu na stránky bankovej inštitúcie. Tieto údaje sú zasielané bankám v zašifrovanej podobe a banka následne generuje platobný príkaz priamo na svojich stránkach. Bezpečnosť zobrazovanej stránky si viete ľahko overiť, že v riadku kde zadávate internetovú adresu musí byť začiatok s textom HTTPS://nazovbanky.sk. Dôkazom o šifrovaní a overení stránky je písmenko S (secure) v skratke HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Taktiež množstvo prevádzkovateľov ponúka i možnosť vybrať si z viacerých možnostiach dopravy ako napríklad prostredníctvom pošty, kuriéra, či osobným prevzatím tovaru na kontaktom mieste prevádzkovateľa. Pri všetkých možnostiach platby ako dopravy máte právo vedieť cenu ešte pred nákupom, ktorú Vám prevádzkovateľ bude účtovať za jej využitie.

 

5. V zmysle príslušných ustanovení zákona č. 102/2014 Z.z. má spotrebiteľ právo na odstúpenie od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho alebo na diaľku v lehote do 14 dní odo dňa doručenia tovaru. Prevádzkovateľ je teda povinný takýto tovar prevziať a vrátiť spotrebiteľovi do 14 dní odo dňa doručenia odstúpenia od zmluvy zaplatené peňažné prostriedky. Prevádzkovateľ e-shopu nesmie žiadnym spôsobom zasiahnuť na práva spotrebiteľa napr. skrátením lehoty na odstúpenie ak toto právo je priznané zákonom. 

 

6. Predávajúci je povinný bezodkladne informovať spotrebiteľa o skutočnosti, že objednaný tovar nemôže spotrebiteľovi dodať. V takom prípade ak spotrebiteľ už zaplatil preddavok za tovar alebo jeho časť je predávajúci povinný tento preddavok vrátiť do 14 dní. 

 

7. Pozorne si prečítajte všeobecné obchodné podmienky a reklamačné podmienky.  Aj keď veľakrát ide o niekoľko stranové dokumenty, vždy svojím nákupom vyjadrujete s nimi súhlas. Prevádzkovateľ si môže do nich zakomponovať rôzne pokuty alebo sankcie napríklad za neprevzatie tovaru a pod. Vyhnete sa tým prípadným problémom.  

 

8. Zasielanie propagačných materiálov a reklamných e-mailov iba na základe Vášho súhlasu. Ako zákazník musíte súhlasiť so zasielaním reklamných materiálov na e-mail. Pokiaľ si neprajete dostávať reklamné e-maily a počas objednávkového procesu nezaškrtnete súhlas na zasielanie takýchto e-mailov prevádzkovateľ nesmie podmieniť prijatie objednávky aj súhlasom na zasielanie e-mailových noviniek. Prevádzkovateľ je taktiež povinný na základe Vašej žiadosti Vás kedykoľvek vyradiť zo zoznamu príjemcov e-mailov. Všetky tieto podmienky sú zakomponované predovšetkým v zákone č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov. 

 

9. Tovar nakupujte predovšetkým u prevádzkovateľa zo Slovenska. Pre nákupy v e-shopoch, ktorých prevádzkovateľom je zahraničná osoba sa riadia podľa právnych predpisov štátu, v ktorom má daný prevádzkovateľ sídlo (neplatí napríklad pre organizačné zložky alebo v prípade vyhlásenie prevádzkovateľa že sa podriadi právo štátu spotrebiteľa). Nákupy u Slovenských predajcov sa riadia podľa právneho poriadku Slovenskej republiky. Takýmto nákupom taktiež podporujete domácich prevádzkovateľov. Slovenského predajcu rozoznáte veľmi jednoducho buď ho nájdete na stránkach www.zrsr.sk, www.orsr.sk. 

 

10. Logo nakupujbezpecne.sk. Pri výbere e-shopu, v ktorom chcete nakúpiť tovar Vám môže pomôcť i logo "Tento e-shop je certifikovaný. nakupujbezpecne.sk". U tohto obchodníka prebehol certifikačný audit a všetky jeho nákupné podmienky sú v súlade s platnou legislatívou ako aj určitou spotrebiteľskou morálkou a taktiež sme u daného obchodníka overili i funkčnosť jeho e-shopu spolu s komunikáciou so zákazníkmi.

 

Telefónny kontakt0944 111 530
KomunikáciaE-mail / online / telefón
PôsobenieNa celom území SR 

 

Uložiť
Cookies nastavenia
Používame súbory cookies na na zlepšienie vášho zážitku z našej stránky. Ak si neželáte ukladať tieto súbory môžete ich odmietnuť ale stránka sa Vám nemusí korektne zobrazovať.
Akceptovať všetky
Zamietnuť všetky
Analytics
Nástroj na meranie správania užívateľov a pochopenie čo návštevníkov zaujíma.
Google Analytics
Prijať
Odmietnuť