V tejto sekcii Vám prinášame v spolupráci s niektorými bankami informácie o službách bánk, ktoré poskytujú tzv. "online platobné systémy" vrátane odporúčaní bánk na bezpečné platenie prostredníctvom internetu. 

Nakoľko našou snahou je poskytovanie zaručených informácií o platobných systémoch bánk, na konci článkov uvádzame, či obsah bol autorizovaný bankou. 

Taktiež sme uskutočnili rozhovor s Ing. Ovčiarikom z portálu www.financnahitparada.sk, v ktorom sme sa venovali platbám prostredníctvom internetu. 

V rámci projektu FinancnaHitparada.sk sledujete predovšetkým bankové poplatky, poskytujete spotrebiteľom informácie, na základe ktorých si môžu porovnávať jednotlivé bankové produkty. Dostávate však od spotrebiteľov aj otázky týkajúce sa toho, či môžu využívať vo svojej banke aj platby prostredníctvom e-shopov?

Dostávame množstvo otázok ohľadom platieb cez internet. Najčastejšie sa týkajú bezpečnosti platieb cez internet, či platbám cez internet veriť a čoho sa vyvarovať.

 

Ako vnímate služby online platobných tlačidiel bánk pre klientov?

Každá služba, ktorá zjednoduší alebo zrýchli nákup cez internet je vítaná. Služba "platobné tlačidlá" k takým nepochybne patrí.

Osobne túto službu považujem veľmi bezpečnú. Je samozrejme potrebné dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá, napríklad po presmerovaní do internetbankingu konkrétnej banky skontrolovať, či adresa začína na https (nie http) a zároveň skontrolovať adresu, či sme skutočne na stránke internetbankingu konkrétnej banky.

Poplatok za využitie platby platobným tlačidlom je rovnaký ako poplatok za bežnú platbu cez internetbanking. Dokonca kto využíva balík niektorej z bánk, takéto platby ma často zdarma, keďže väčšina balíkov obsahuje bezhotovostné platby realizované cez internet.

 

U ľudí sa rôznia názory na platenie v internetových obchodoch prostredníctvom kreditnej alebo debetnej karty. Aký typ karty je na platbu u internetového obchodníka lepšie využiť? Aj z minulosti sú známe prípady, keď napríklad klienti skrachovaného leteckého prepravcu mohli ľahšie požiadať banku pri istom type karty o vrátenie peňazí. Ako sa pohybujú poplatky, ktoré platia klienti za platby u internetových obchodníkov pri platbe kreditnou alebo debetnou kartou?

Z pohľadu poplatkov je výhodnejšie použiť kreditnú kartu, pretože platby kreditnou kartou sú bez poplatkov. Platby debetnými kartami sú síce spoplatnené, ale kto využíva balíky, za tieto platby nezaplatí nad rámec, pretože väčšina balíkov tieto platby obsahuje.

 

Myslíte si, že slovenské banky poskytujú dostatočné bezpečnostné opatrenia proti zneužitiu platobnej karty alebo prihlasovacích údajov do internetbankingu pri platbách u internetových obchodníkov?

Áno.

 

V čom však vidíte možné riziká online platieb?

Pri platbách kartou cez internet platí rovnako ako pri platbách cez internetbanking, že je potrebné si pred platbou skontrolovať, či sme na stránke, na ktorej chceme byť (teda na stránke banky) a či sa adresa začína https (nielen http).

Je dobré si nastaviť aj sms notifikácie, ktoré nás budú okamžite informovať o platbe kartou cez sms. Zároveň nastaviť si aj rozumné limity na karte.

 

A trošku osobnejšia otázka, ak nakupujete prostredníctvom internetového obchodu, aký spôsob platby preferujete?

Osobne pokiaľ je na stránke na výber platba kartou alebo platobné tlačidlá, vyberám si platbu tlačidlom (tzn. internetbanking). Údaje o karte zadávam len na skutočne dôveryhodných stránkach.

Telefónny kontakt0944 111 530
KomunikáciaE-mail / online / telefón
PôsobenieNa celom území SR 

 

Uložiť
Cookies nastavenia
Používame súbory cookies na na zlepšienie vášho zážitku z našej stránky. Ak si neželáte ukladať tieto súbory môžete ich odmietnuť ale stránka sa Vám nemusí korektne zobrazovať.
Akceptovať všetky
Zamietnuť všetky
Analytics
Nástroj na meranie správania užívateľov a pochopenie čo návštevníkov zaujíma.
Google Analytics
Prijať
Odmietnuť